Jesteśmy przejrzyści jak szkło

Gramy w zielone

Zmiany klimatyczne stają się faktem. Wg specjalistów są one największym wyzwaniem XXI wieku. My chcemy nasz klimat chronić i dlatego zdecydowaliśmy się na kolejne zmiany. Na dobre.

Chcemy prowadzić nasz biznes odpowiedzialnie, z jak największym zyskiem dla społeczeństwa i środowiska. Jesteśmy eko – w końcu przetwarzamy szkło, jedyny surowiec, który można ponownie wykorzystywać w nieskończoność. Postanowiliśmy więc uczynić kolejny krok naprzód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom stawianym nowoczesnym firmom. Zdecydowaliśmy się, że cała spółka DSS Recykling będzie korzystała z „zielonej energii”, którą nabywać będziemy tylko i wyłącznie z OZE.

Jak to zrobimy?

Naszym rozwiązaniem są turbiny wiatrowe. To one są obecnie uważane za najbardziej przyszłościowe źródło zielonej energii, a w Polsce są drugim co do wielkości źródłem czystej energii elektrycznej czerpanej z OZE. Powstawały od 2016 roku, a już w roku 2024 działało w naszym kraju około 1400 małych instalacji i dużych farm wiatrowych. W styczniu b.r. roku dostarczały ponad 9,4 GW energii, sięgając tym samym 14,2% ogółu mocy zainstalowanej w Polsce. To doprawdy imponujące statystyki!

Zwraca uwagę dynamika wzrostu sektora energetyki wiatrowej. W okresie 12 miesięcy (między styczniem 2023 roku i styczniem 2024 roku) moc zainstalowana w wiatrakach wzrosła o blisko 13%. Czerpanie energii elektrycznej z OZE jest strategicznym trendem w polskiej, europejskiej i światowej energetyce. Wykorzystanie energii wiatru to obecnie technologia, która rokuje najlepiej i przybliża nas do osiągnięcia celu, jakim jest firma zeroemisyjna. W związku z tym tak ważne było dla nas, by wpisać się w światowy trend i wykorzystać go dla dobra gospodarki i społeczeństwa.

Jak to działa?

Współczesne elektrownie wiatrowe, pod względem zasady działania, bardzo przypominają znane od IX wieku wiatraki. Kiedyś, pchane siłą wiatru łopaty, napędzały młyny zbożowe, urządzenia tartaków oraz pompy odwadniające. Nowoczesne turbiny wiatrowe, często zgrupowane w tak zwane farmy, produkują ekologiczną energię elektryczną docierającą do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Farma wiatrowato zespół turbinoraz mniej widocznych – lecz niezwykle ważnych – stacji transformatorowych. Prąd powstaje w turbinach wiatrowych, które zamieniają energię kinetyczną napędzanych przez wiatr wirników na energię elektryczną. Aby zapewnić jak najlepsze warunki wiatrowe, turbiny są instalowane na wysokich wieżach na wysokości od kilkunastu do nawet 160 metrów. Energia elektryczna wytworzona przez generatory w wiatrakach trafia do stacji transformatorowych. Zmieniają one parametry prądu w taki sposób, aby możliwe było wprowadzenie go do sieci elektroenergetycznej.

Farmy wiatrowe dzielą się na lądowe i morskie lub przybrzeżne. Oba rozwiązania mają mocne i słabe strony, jednak wiatraki morskie produkują więcej prądu, ponieważ warunki wiatrowe nad morzem są znacznie korzystniejsze: wiatr wieje częściej i z większą siłą niż na lądzie, ponadto znacznie łatwiej znaleźć dla nich odpowiednie miejsce. I na to właśnie rozwiązanie zdecydowaliśmy się w DSS Recykling.

Nasza planeta – nasz dom

Wiemy, że mamy tylko jedną planetę, że to nasz wspólny dom. Nie możemy eksploatować jej w nieskończoność. Wiemy, jak ważne są eko-postawy i wiemy, że każdy – mały czy większy krok – przybliża nas do zachowania jej dla przyszłych pokoleń. To, że poddajemy coraz więcej odpadów recyklingowi, że decydujemy się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, czy wreszcie to, że w młodych pokoleniach kształtujemy szacunek do środowiska naturalnego – to wszystko ma ogromny wpływ nie tylko na nasze środowisko lokalne, społeczność, miejscowość, państwo, na cały region… Na naszą Ziemię.

Dlatego robimy i będziemy robić wszystko, by nasze dzieci, wnuki i następni, którzy przyjdą po nas rozumieli, jak ważne są wszystkie działania zmierzające do poprawy dobrostanu i zachowania Matki Natury w możliwie najlepszej kondycji.

Świąteczny Koncert Muzyczny

I Memoriał Rafała Pękali i Mikołajki dla Unii

Memoriał Rafała Pękali

Festiwal Kultury Zagłębiowskiej

10-lecie Para-Karate w Polsce

Jubileusz Para-Karate w Klubie Ronin