DSS Recykling

Jesteśmy przejrzyści jak szkło

YouTube Facebook

Aktualności

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

Jesteśmy przejrzyści jak szkło, czyli kilka słów o społecznej odpowiedzialności w biznesie

10.10.2016

Społeczna odpowiedzialność biznesu, kryjąca się pod tajemniczym skrótem CSR (ang. Corporate Social Resposobility), jest pojęciem stosunkowo nowym. Zainteresowanie tym tematem i działania w jego obszarze stanowią jednak coraz częściej codzienną praktykę firm i organizacji. Tylko dzięki CSR'owi da się jednocześnie mieć ciastko i zjeść ciastko. Dlaczego?

Co to jest?

Społeczna odpowiedzialność biznesu to nowa rola organizacji w społeczeństwie, nowa wizja partnerstwa. Nowy też jest sposób traktowania społecznej odpowiedzialności jako części strategii firmy, która staje się jej integralną, nierozłączną częścią. Aby firma mogła prawidłowo funkcjonować na rynku, musi w swej strategii ujmować takie elementy, jak troska o środowisko naturalne, bezpieczeństwo pracownika, interesy społeczności lokalnej oraz całego społeczeństwa. Zrozumiałe staje się, że najbezpieczniejszą strategią przeciwdziałania zagrożeniom, jakie niesie rozwój gospodarczy, globalizacja i internacjonalizacja jest rzetelne i odpowiedzialne postępowanie, etyczne prowadzenie firmy i umiejętność spojrzenia na swój biznes z szerszej perspektywy – nie tylko tej finansowej. Oparcie się na standardach etycznych, dzięki którym przedsiębiorstwo na etapie budowania strategii dobrowolnie i świadomie uwzględnia interesy społeczne i ochronę środowiska, pozwala budować markę, której warto zaufać.

Jak to robimy?

W tym miejscu warto pochylić się na chwilę nad działaniami, które podejmuje DSS Recykling w tym zakresie. Sam proces przetwarzania stłuczki szklanej w surowiec nadający się do ponownego wykorzystania jest działaniem proekologicznym – produkty ze szkła (butelki, słoiki itp.) w 100% nadają się do ponownego przetworzenia, a każda butelka poddana recyklingowi pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-watowej żarówki przez 4 godz. Tu sytuacja jest więc jasna – sam profil działalności firmy pozwala zakwalifikować ją do odpowiedzialnych społecznie i jest to odpowiedzialność globalna. Ale wróćmy na swoje podwórko. Większość działań podejmowanych przez DSS Recykling koncentruje się przecież wokół terenu Dąbrowy Górniczej, ze szczególnym uwzględnieniem Strzemieszyc, które są „naszym“ miejscem. Bo przecież sprzątanie Wywierzysk, sadzenie ogrodu przy stadionie w Strzemieszycach, budowa placu zabaw w Szkole Podstawowej nr 5 czy pomoc przy Dniach Strzemieszyc to działania na rzecz naszej „najmniejszej ojczyzny“. Do tego dołożymy wsparcie dla „naszych“ siatkarek z MKS-u, Półmaratonu Dąbrowskiego oraz piłkarzy Unii Strzemieszyce i widać wyraźnie, że nie tylko to co globalne ma znaczenie. Ważne rzeczy są najbliżej nas, na wyciągnięcie ręki, tu gdzie mieszkamy, pracujemy, mamy rodziny...

Po co nam to?

Zaangażowanie w życie lokalnej społeczności ma wymiar nie tylko biznesowy, ale też ludzki. Przedsiębiorstwa, które decyduję się realizować odpowiedzialność w biznesie i opierają swoją działalność na uczciwości, przejrzystości i odpowiedzialności, zdobywają stałych klientów, pozyskują zaufanie społeczeństwa, cieszą się reputacją, a w ten sposób podnoszą swoją konkurencyjność i odnoszą sukces. Firma ma możliwość budowania trwałych relacji z otoczeniem, stając się partnerem – co z całych sił od lat staramy się czynić. W ten sposób my dzielimy się tym, co mamy, a jednocześnie zyskujemy zaufanie lokalnej społeczności – i mamy ciasto i zjedliśmy ciastko. Realizując obok celów ekonomicznych również cele społeczne i ekologiczne, chcemy kształtować jakość życia współczesnego społeczeństwa, jednocześnie przyczyniając się do zwiększania jego dobrobytu. Bo, jak mówił Henry Ford „Interes, który nic poza pieniędzmi nie przynosi, jest złym interesem.”

Ładowanie...